Doniesienia o koÅ„cu rynku najmu sÄ… przesadzone

Doniesienia o koñcu rynku najmu s± przesadzoneFot.
Doniesienia o koñcu rynku najmu s± przesadzoneFot.
Doniesienia o koñcu rynku najmu s± przesadzoneFot.

WÅ‚aÅ›ciciele mieszkaÅ„ na wynajem muszÄ… przygotować siÄ™ na trudniejszÄ… konkurencjÄ™ o wzglÄ™dy potencjalnych najemców. Wszystko dlatego, że tradycyjny okres studenckiego najmu jest póki co znacznie mniej gorÄ…cy niż zwykle. Niższy popyt sprowadziÅ‚ stawki za wynajem do poziomu sprzed roku. WiÄ™kszych turbulencji nie należy siÄ™ jednak spodziewać, bo zgodnie z oficjalnymi statystykami studenci to tylko 10-20% najemców w Polsce.

O najemcÄ™ jest dziÅ› trudniej niż przed rokiem – wynika z danych zebranych przez HRE Investments. To dobra wiadomość dla potencjalnych najemców, którzy teraz - a wiÄ™c w tradycyjnie gorÄ…cym okresie najmu - szukajÄ… swojego miejsca na ziemi. Mamy do czynienia z o tyle ciekawÄ… zmianÄ…, że tradycyjnie sierpieÅ„ i wrzesieÅ„ byÅ‚y miesiÄ…cami najwiÄ™kszego ruchu na rynku najmu. Nie chodzi tu tylko o studentów, którzy wÅ‚aÅ›nie w tych miesiÄ…cach szukali dachu nad gÅ‚owÄ…. W trakcie tych miesiÄ™cy swoje poszukiwania koncentrowaÅ‚y też rodziny zmieniajÄ…ce miejsce zamieszkania czy nawet pracownicy zmieniajÄ…cy miejsce zatrudnienia – ze wzglÄ™du na to, że po wakacyjnej przerwie z kopyta ruszaÅ‚y zazwyczaj procesy rekrutacyjne.

W efekcie jeszcze rok czy dwa lata temu w sierpniu i wrzeÅ›niu w dosÅ‚ownie kilka godzin od wystawienia atrakcyjnego ogÅ‚oszenia wÅ‚aÅ›ciciel miaÅ‚ już kilku czy kilkunastu chÄ™tnych rywalizujÄ…cych o mieszkanie. Teraz sytuacja jest bliższa normalnoÅ›ci. Popyt jest o okoÅ‚o 10-30% niższy niż przed rokiem. W efekcie kolejki siÄ™ przerzedziÅ‚y. Dobre oferty znikajÄ… z rynku szybko, ale ceny pozostajÄ… w miarÄ™ stabilne.

Trudniej wynająć pokój niż mieszkanie

Tak przynajmniej jest w przypadku racjonalnie wycenionych mieszkaÅ„ w najwiÄ™kszych miastach. TrochÄ™ gorzej – przynajmniej z punktu widzenia wÅ‚aÅ›cicieli - sytuacja przedstawia siÄ™ na rynku pokoi na wynajem. Tu konkurencja miÄ™dzy wÅ‚aÅ›cicielami jest wiÄ™ksza, tak samo jak pokusa do obniżenia stawek wzglÄ™dem wycen sprzed roku. Doskonale obrazujÄ… to statystyki dotyczÄ…ce liczby dostÄ™pnych na rynku ofert. Podczas gdy ogÅ‚oszeÅ„ o chÄ™ci wynajmu caÅ‚ych mieszkaÅ„ jest dziÅ› w skali kraju o okoÅ‚o 1/3 wiÄ™cej niż przed epidemiÄ…, to już pokoi przeznaczonych na wynajem jest 2-3 razy wiÄ™cej niż w poÅ‚owie marca – wynika z danych zebranych przez HRE Investments na popularnych portalach ogÅ‚oszeniowych.

Wzrosła premia za ryzyko

Z punktu widzenia wÅ‚aÅ›cicieli mieszkaÅ„ proces wynajmu staÅ‚ siÄ™ trudniejszy. Ma to też odzwierciedlenie w statystykach na temat liczby nieruchomoÅ›ci bez najemców. Z lipcowego podsumowania firmy Mzuri wynika, że poziom pustostanów wynosiÅ‚ okoÅ‚o 15%, podczas gdy w lipcu 2019 roku byÅ‚o to bliżej 7%. To sugeruje, że wolnych mieszkaÅ„ i pokoi jest obecnie na rynku ponad dwa razy wiÄ™cej niż rok temu. Sytuacja jest jednak dynamiczna, bo dane za niepeÅ‚ny miesiÄ…c (wg stanu na 20 sierpnia) sugerowaÅ‚y już spadek poziomu pustostanów do 12%.

W żadnym wypadku nie jest wiÄ™c tak, że rynek najmu zamarÅ‚, choć wolnych mieszkaÅ„ jest znacznie wiÄ™cej niż przed rokiem. Trudno też liczyć na to, że na koniec wrzeÅ›nia pustostanów bÄ™dzie tak maÅ‚o jak przed rokiem, choć jest bardzo duża szansa na to, że odsetek nieruchomoÅ›ci bez najemców bÄ™dzie jednocyfrowy. Dzieje siÄ™ tak dlatego, że studenci wstrzymujÄ… siÄ™ z decyzjami o wynajmie nie tylko ze wzglÄ™du na to, że nie wiedzÄ… jak bÄ™dzie zorganizowany rok akademicki, ale też przez odwlekanie w czasie poczÄ…tku zajęć czy innej organizacji sesji poprawkowej (później lub w formie zdalnej). Do tego wiele osób obserwuje jakie skutki epidemiczne bÄ™dzie miaÅ‚ powrót uczniów do szkół, a studentów na uczelnie. I choć rzÄ…d zapowiada, że ogólnokrajowego lockdownu nie bÄ™dzie, to lokalne obostrzenia sÄ… możliwe.

Efekt tych wszystkich niecodziennych zjawisk jest taki, że przeciÄ™tne stawki za wynajem mieszkaÅ„ sÄ… przeważnie zbliżone do tych sprzed roku. Wyraźniejsze jest za to ograniczenie czynszowych apetytów przez wÅ‚aÅ›cicieli chcÄ…cych wynająć pokoje, a nie caÅ‚e mieszkania.

BazujÄ…c na aktualnych danych rynkowych dojść można jednak do z pozoru zaskakujÄ…cego wniosku, że zakup mieszkania na wynajem opÅ‚aca siÄ™ nawet bardziej niż przed rokiem. Chodzi tu o premiÄ™ za ryzyko, czyli różnicÄ™ pomiÄ™dzy możliwÄ… do zrealizowania rentownoÅ›ciÄ… wynajmu, a oprocentowaniem lokaty czy obligacji skarbowej. Przed rokiem przeciÄ™tny roczny depozyt dawaÅ‚ zarobić 1,6% w skali roku, a na wynajmie w Warszawie można byÅ‚o zarobić 4,7% (szacunki wÅ‚asne na podstawie danych NBP i Mzuri). Teraz potencjalnÄ… rentowność najmu można oszacować na 4,2%. To dużo przy przeciÄ™tnym depozycie „kuszÄ…cym” odsetkami na poziomie 0,2% w skali roku. W tym ujÄ™ciu premia za ryzyko wzrosÅ‚a w wciÄ…gu roku z 3,1 pkt. proc. do 4 pkt. proc.

Rentowność wynajmu to jednak nie wszystko. Z punktu widzenia inwestora ważne może być też to co stanie siÄ™ z cenami mieszkaÅ„. Póki co ich wzrost wyhamowaÅ‚. Ze wzglÄ™du na szybko odbudowujÄ…cy siÄ™ popyt na mieszkania i brak przestrzeni do obniżek cen z punktu widzenia wiÄ™kszoÅ›ci deweloperów w kolejnych kwartaÅ‚ach trudno spodziewać siÄ™ jakichÅ› gwaÅ‚townych ruchów cen. Nikt jednak nie da gwarancji, że mieszkania nie bÄ™dÄ… za rok czy dwa taÅ„sze niż dziÅ›. Z drugiej strony inwestowanie w mieszkania na wynajem to przeważnie rozwiÄ…zanie, które należy rozważać w dÅ‚uższym terminie – ze wzglÄ™du na wysokie koszty transakcyjne czy podatek naliczany od wzrostu wartoÅ›ci nieruchomoÅ›ci o ile lokum sprzedamy w okresie 5 lat od nabycia. Dlaczego taki horyzont inwestycyjny jest ważny? Historia pokazuje, że w dÅ‚uższym terminie wÅ‚aÅ›ciciel mieszkania na wynajem nie tylko zarabia na inkasowanych czynszach, ale też w perspektywie kilku- czy kilkunastoletniej ma niemal gwarancjÄ™, że kupionÄ… nieruchomość uda siÄ™ z zyskiem sprzedać.

Większość studentów wróci

Fakt, że póki co na rynku wynajmu caÅ‚ych mieszkaÅ„ sytuacja jest lepsza niż na rynku wynajmu pokoi, jest pokÅ‚osiem wydarzeÅ„ ostatnich miesiÄ™cy. ChÄ™tnych na pojedyncze pokoje jest po prostu mniej ze wzglÄ™du na fakt, że spora część studentów nie wróciÅ‚a jeszcze do miast z domów rodzinnych. Podobnie jest w przypadku imigrantów zarobkowych, których zgodnie z oficjalnymi statystykami wróciÅ‚o do ojczyzn okoÅ‚o 10-20%. Nie wszyscy zdążyli dotychczas wrócić nad WisÅ‚Ä™. Nie jest wiÄ™c tak, że obie te grupy zupeÅ‚nie opuÅ›ciÅ‚y rynek najmu, a tym bardziej nic nie wskazuje na to, aby ograniczony napÅ‚yw studentów czy imigrantów mógÅ‚ doprowadzić do zaÅ‚amania na rynku najmu.

Powód? Warto w tym kontekÅ›cie odnieść siÄ™ do konkretnych liczb, aby pokazać perspektywÄ™ tego o jakiej skali problemów w ogóle rozmawiamy. Chodzi o to, że w Polsce jest okoÅ‚o 1,2 – 1,3 mln wynajmowanych mieszkaÅ„. Studenci zajmujÄ… okoÅ‚o 100-200 tysiÄ™cy z nich. Nawet gdyby okazaÅ‚o siÄ™, że nie wszyscy studenci do miast wojewódzkich przyjadÄ…, to i tak wiÄ™kszość na taki krok najpewniej siÄ™ zdecyduje. Powód? Spora część uczelni bÄ™dzie wymagaÅ‚a obecnoÅ›ci przynajmniej na części zajęć. Do tego do przyjazdu do miasta może kusić szeroko pojÄ™te studenckie życie, Å‚atwiejszy dostÄ™p do pomocy naukowych, chęć wyrwania siÄ™ w rodzinnego domu czy fakt, że w dużym mieÅ›cie jest Å‚atwiej o pracÄ™.

Ważne jest też to co dzieje siÄ™ z imigracjÄ… zarobkowÄ…. Sporo UkraiÅ„ców wciąż chce podejmować pracÄ™ i naukÄ™ w Polsce relatywnie Å‚agodnie dotkniÄ™tej problemami gospodarczymi. Do tego niepokoje na BiaÅ‚orusi mogÄ… powodować, że i z tamtego kierunku nasili siÄ™ imigracja – tak jak to byÅ‚o przez lata w przypadku Ukrainy. I choć BiaÅ‚oruÅ› jest krajem znacznie mniej licznym, to wzmożony napÅ‚yw naszych wschodnich sÄ…siadów nie pozostaÅ‚by bez wpÅ‚ywu na rynek mieszkaniowy.

Najem krótkoterminowy odżywa

Z punktu widzenia rozwoju sytuacji na rynku najmu ważne jest też to co dzieje siÄ™ z mieszkaniami wynajmowanymi na krótki termin. Chodzi o lokale, które stanowiÄ… alternatywÄ™ dla hoteli. Na poczÄ…tku epidemii pojawiÅ‚y siÄ™ doniesienia o przenoszeniu tych mieszkaÅ„ na rynek najmu dÅ‚ugoterminowego po dumpingowych cenach. Skala problemu nie okazaÅ‚a siÄ™ zbyt duża, ale lokalnie mogÅ‚a powodować zachwianie rynkowych stawek. Niemniej w skali dużych miast lub nawet pojedynczych dzielnic najczęściej wpÅ‚yw ten niknÄ…Å‚. Powód jest bardzo prosty - Podczas gdy mieszkaÅ„ wynajmowanych na dÅ‚ugi termin jest okoÅ‚o 1,2-1,3 mln, to tych wynajmowanych na krótki termin jest okoÅ‚o 40 tysiÄ™cy. Co wiÄ™cej, już od kilku miesiÄ™cy najpopularniejszy portal poÅ›redniczÄ…cy w wynajmie krótkoterminowym dziaÅ‚a i odzyskuje wigor. I choć zainteresowanie lokalami wynajmowanymi na doby jest o okoÅ‚o 20-40% niższe niż przed rokiem (dane Google), to wszystko wskazuje na to, że jeÅ›li nie dojdzie do ponownego lockdownu, to wÅ‚aÅ›ciciele tego typu nieruchomoÅ›ci znowu zacznÄ… liczyć zyski z prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci.

Popyt na najem roÅ›nie gdy trudniej o kredyt

MaÅ‚o tego, fakt, że banki zakrÄ™ciÅ‚y kurki z kredytami powoduje wzmożony popyt na najem ze strony osób, które w normalnych warunkach ubiegaÅ‚yby siÄ™ teraz o kredyt mieszkaniowy. Chodzi o to, że tak jak rok temu standardem byÅ‚y kredyty z 10-proc. wkÅ‚adem wÅ‚asnym, to dziÅ› o taki dÅ‚ug jest bardzo trudno. Teraz skuteczne ubieganie siÄ™ o hipotekÄ™ wymaga przeważnie pokrycia gotówkÄ… 20 lub 30 procent ceny mieszkania. Do tego banki niechÄ™tnie patrzÄ… na dochody uzyskiwane z prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej lub tzw. umów Å›mieciowych. To powoduje problemy szczególnie dla osób chcÄ…cych kupić pierwsze w Å¼yciu mieszkanie. Skala problemu? W ostatnich latach tylko z grona osób w wieku 25-34 aż 270-360 tysiÄ™cy rocznie szÅ‚o na swoje. W tym duża część osób mieszkanie kupowaÅ‚a, a teraz kupić nie może.

DopÅ‚aty ugrzÄ™zÅ‚y w sejmie

NegatywnÄ… niespodziankÄ… jest za to fakt, że rzÄ…d nie doprowadziÅ‚ do koÅ„ca programu dopÅ‚at do czynszów najmu. Przypomnijmy, że w ramach rozszerzonego dodatku mieszkaniowego na konta najemców miaÅ‚o trafiać do 1,5 tys. zÅ‚otych miesiÄ™cznie o ile ich dochody spadÅ‚y ze wzglÄ™du na epidemiÄ™. W zaÅ‚ożeniach na pieniÄ…dze mogli liczyć nawet najemcy pojedynczych pokoi, a nie tylko caÅ‚ych mieszkaÅ„. PomysÅ‚ po akceptacji na poziomie rzÄ…du ugrzÄ…zÅ‚ jednak w sejmie, a wraz z upÅ‚ywem czasu maleje szansa na jego realizacjÄ™.

Może to jednak sugerować, że w ocenie rzÄ…du fundamenty rynku najmu w Polsce sÄ… caÅ‚kiem przyzwoite. Podobnie sytuacjÄ™ zdajÄ… siÄ™ też oceniać inwestorzy instytucjonalni, którzy kupujÄ… w Polsce nie tylko caÅ‚e osiedla z przeznaczeniem na wynajem, ale nawet kupujÄ… firmy deweloperskie, aby te zbudowaÅ‚y im portfele mieszkaÅ„ na wynajem.

Takie podmioty dziaÅ‚ajÄ… na rynku nie pod wpÅ‚ywem impulsów, a z dÅ‚uższym horyzontem, czyli w wiÄ™kszym stopniu bazujÄ…c na danych stricte fundamentalnych. Te sugerujÄ…, że rodzimy rynek ma szanse jeszcze bardzo wyraźnie rosnąć. I tak na przykÅ‚ad osoby, które realizujÄ… swoje potrzeby mieszkaniowe poprzez najem mieszkaÅ„ na zasadach rynkowych stanowiÄ… w Polsce zaledwie 4,2% populacji. Dla porównania Å›rednia unijna to 22% - wynika z danych Eurostatu. Atrakcyjność rynku najmu w Polsce nie wynika jednak tylko z faktu, że rynek ten jest na wczesnym etapie rozwoju. Bardzo ważne jest też to, że w Polsce rentowność wynajmu jest nawet 2 razy wyższa niż we Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemczech -wynika z danych portalu Global Property Guide. Gdyby tego byÅ‚o maÅ‚o, to nasycenie istniejÄ…cego zasobu mieszkaniowego jest u nas jednym z najwiÄ™kszych na starym kontynencie. Z danych Eurostatu wynika bowiem, że w aż 2 na 3 mieszkaniach wynajmowanych w Polsce mieszka za dużo ludzi. Dla porównania w UE Å›rednia to mniej niż 1 przeludnione mieszkanie na 5 wynajmowanych.

Ważne informacje