Jak daleko do parku?

Jak daleko do parku?Fot. otomedia.pl
Jak daleko do parku?Fot. otomedia.pl
Jak daleko do parku?Fot. otomedia.pl

Nowe osiedla deweloperskie wyrastają jak grzyby po deszczu. Jednak cena mieszkania i standard samego budynku to jeszcze nie wszystko. O atrakcyjności osiedla decyduje również najbliższa okolica: dostęp do sklepów, usług, komunikacji, czy terenów rekreacyjnych.

W jakich częściach Wrocławia mieszkańcy mają łatwiejszy, a w jakich trudniejszy dostęp do parku?

Enklawy zieleni w dzielnicach

W granicach Wrocławia znajdują się 44 parki. Ich łączna powierzchnia to - według różnych źródeł - od 530 do 800 hektarów. Największą powierzchnię parków w stosunku do obszaru dzielnicy posiada wrocławskie Śródmieście - miejskie zieleńce zajmują tutaj ponad 8% powierzchni. Nieco mniej tzw. zorganizowanej zieleni - ponad 2% powierzchni dzielnic, znajdziemy na Krzykach i w Starym Mieście. Najmniej - na Fabrycznej (1,4%) i na Psim Polu (około 0,1%). - W przypadku odleglości do parków lub terenów spacerowych najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest, gdy znajdują się one nie dalej niż około kwadransa piechotą od osiedla. Coraz więcej osób zwraca uwagę na dostępność zieleni - ocenia Emil Basta z WPBM Mój Dom.

Śródmieście - ponad 8% powierzchni

Ruchliwa centralna dzielnica jest jednocześnie dzielnicą najbardziej zieloną. Największy śródmiejski park - Szczytnicki, to około 100 hektarów zieleni. Dzielnica w znacznej części otoczona jest także nadodrzańskimi łąkami, a kilkunastokilometrowe wały przeciwpowodziowe to popularne wśród mieszkańców trasy rowerowe i spacerowe. - Śródmieście cechuje się bardzo korzystnym układem przestrzennym parków oraz innego typu zieleni. Oprócz ogromnego Parku Szczytnickiego, znajdziemy tu szereg parków mniejszych: Dąbski, Biskupiński, Staszica, Tołpy, Słowiański - wymienia Emil Basta. - Praktycznie z każdego punktu Śródmieścia mieszkańcy mają niedaleko do któregoś parku. To duży atut - mówi Emil Basta. W najlepszej sytuacji wydają się być mieszkańcy Dąbia, Sępolna, Zalesia i okolic Placu Grunwaldzkiego. W "spacerowej odległości" posiadają bowiem Park Szczytnicki. Mniejsze zieleńce znajdziemy jednak i na pozostałych śródmiejskich osiedlach: Nadodrzu (Park Staszica), Biskupinie (Park Biskupiński), czy Ołbinie (Park Stanisława Tołpy i Park Słowiański).

Krzyki - ponad 2% powierzchni

Parki na Krzykach są średniej wielkości. Największy Wschodni ma około 30 hektarów, a Południowy i Skowroni po 25. Wśród mniejszych zieleńców dzielnicy wymienić można m.in. parki Brochowski, Generała Władysława Andersa, Kleciński i Na Niskich Łąkach. Na Krzykach znajdziemy także pojedyncze niewielkie lasy, jak Rakowiecki, czy Oporowski. - Krzyki to dzielnica sporych odległości. Wybór lokalizacji mieszkania pod kątem dostępu do zieleni miejskiej wymaga tutaj nieco większej uwagi niż na Śródmieściu, gdzie praktycznie każda lokalizacja jest dobra - komentuje Emil Basta. Do najatrakcyjniejszych pod względem dostępu do zieleni lokalizacji na Krzykach zaliczane są osiedla położone niedaleko parków Południowego i Skowroniego. Warto zaznaczyć także, że liczba terenów zielonych w południowej części miasta może niebawem wzrosnąć. W najbliższych latach planowane jest powstanie nowych parkow m.in. na Ołtaszynie, Oporowie i Klecinie.

Stare Miasto - ponad 2% powierznni

Główne parki staromiejskie to Park Juliusza Słowackiego (5,74 ha) i Park Mikołaja Kopernika (2,75 ha). Na niewielkiej przestrzeni Starego Miasta znajdziemy także tereny rekreacyjne na wyspach odrzańskich (Słodowa, Bielarska), Promenadę Staromiejską i Wzgórze Partyzantów. Za najatracyjniejsze uchodzą nieruchomości z widokiem na Odrę, położone blisko Ostrowa Tumskiego i Rynku.

Fabryczna - 1,4% powierzchni

Zachodnia część miasta poszczycić może się trzema dużymi parkami: Tysiąclecia (około 90 hektarów), Zachodnim (75 hektarów) oraz Grabiszyńskim (48 hektarów). Mimo to, zieleń miejska zajmuje zaledwie 1,4% powierzchni Fabrycznej, która - podobnie jak Krzyki - rozciąga się na rozległych przestrzeniach. Na korzyść zachodniej części miasta przemawia jednak bardzo duża lesistość. W dzielnicy Fabryczna rośnie ponad 1000 hektarów lasów i upraw leśnych. Największy z nich - Las Mokrzański, ma - według różnych źródeł - od 551 do 617 hektarów. Wśród położonych bliżej centrum lokalizacji mieszkaniowych Fabrycznej, o dobrym dostępie do terenów zielonych wymienia się m.in. Pilczyce (Park Pilczycki, Las Pilczycki, Park Zachodni).

Psie Pole 0,1% powierzchni

Parki miejskie zajmują tylko 0,1% powierzchni Psiego Pola. Nie są też duże. Największy Park Marii Dąbrowskiej na Karłowicach ma 8 hektarów powierzchni, a Park Pawłowicki 7,5 hektara. Północna część miasta - podobnie jak Fabryczna - poszczycić się może natomiast setkami hektarów obszarów leśnych (m.in. lasy Rędziński, Osobowicki, Sołtysowicki, Zakrzowski, Strachociński i Wojnowski). Atrakcyjną lokalizacją (blisko centrum, dwa parki) są m.in. Karłowice,osiedle zbudowane według koncepcji miasta-ogrodu, posiadające Park Marii Dąbrowskiej (8 ha) i Park Jana Kasprowicza (4 ha).

Budują w pobliżu zieleni

- Dostęp do terenów zielonych powinien być jednym z głównych parametrów oceny inwestycji deweloperskiej - mówi Emil Basta. - W WPBM Mój Dom narzuciliśmy sobie ten standard już 18 lat temu. Spośród 3000 wybudowanych przez nas mieszkań, z 90% z nich można dojść spacerem do parku, lasu, lub nad rzekę, w ciągu nie dłużej niż 10-15 minut.

Ważne informacje